Archiv‎ > ‎Kauza QPG‎ > ‎

Mf DNES - Stavba nebo pokuta?

Stavba, nebo pokuta (zdroj: Mf DNES Středočeský)

7. května 2009

Obyvatelé a instituce se vyjadřují, zda v Makotřasech u Kladna vyroste satelitní městečko Makotřasy - Poslední dvě možnosti, jak zabránit nové výstavbě 330 rodinných domů na poli v těsném sousedství obce, mají obyvatelé Makotřas na Kladensku. Buď se jim napodruhé podaří prosadit místní referendum, v němž se postaví proti projektu, nebo plány developerské firmy Quinlan Private Golub (Czech Republic) (QPG) zhatí nynější projednávání změn územního plánu. Konkrétně, pokud by byly některé z úřadů proti tak rozsáhlému zásahu do krajiny, stavět by se nemohlo.

„Kéž by se tak stalo. Myslím, že k tomu nakonec dojde, silnice jsou rozlámané napadrť, s tím odbor dopravy nemůže souhlasit a asi ani životní prostředí,“ říká starosta obce Václav Jíně. Přitom právě díky němu se projekt rozjel.

Původně sice nesouhlasil, aby tolik rodinných domů, které by zněkolikanásobily počet obyvatel v Makotřasích, stálo, jenže pak si to náhle rozmyslel a s jejich postavením souhlasil.
A nejen to. Starosta následně podepsal se společností QPG smlouvu o spolupráci, v níž se zavázal, že pokud obec do dvou let územní plán kvůli zastupitelům neschválí, zaplatí Makotřasy třicetimilionovou pokutu. „Osvobodit“ od této sankce by se obec mohla pouze tehdy, pokud by schválení územního plánu zabránila třetí osoba.
Chtějí nové referendum „Naše sdružení samozřejmě podá k územnímu plánu připomínky. Jednak se nám nelíbí, že má být zničena zemědělská půda první bonity, pro tak rozsáhlou výstavbu není vyřešena infrastruktura a chybí i demografická studie,“ vysvětluje Aleš Kozubek, předseda občanského sdružení Mako. 

Svá stanoviska připravují i úředníci dalších institucí. „Posuzujeme územní plán především z pohledu toho, jak změna zasáhne krajinný ráz, jaký dopad bude mít například doprava,“ uvádí vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta. Využití zemědělské půdy zase mají posuzovat krajští úředníci.
„Doufejme, že instituce porovnají úmysl stavět s rozborem udržitelného rozvoje území kraje, zváží dopad nárůstu počtu obyvatel o 268 procent na dopravu i na historii místa,“ říká obyvatel David Cajthaml.

Sdružení navíc koncem dubna předalo vedení obce další žádost o vyhlášení místního referenda, pod níž se podepsalo 109 lidí. Poprvé přitom zastupitelé vyhlášení referenda odmítli a krajský soud jim dal za pravdu. „Bylo to z důvodu špatně položené otázky, proto jsme ji upravili a podali návrh znovu,“tvrdí Kozubek. Pokud zastupitelé referendum opět odmítnou, znovu bude rozhodovat soud. „Kdyby obyvatelé s výstavbou nesouhlasili, museli by se tím zastupitelé řídit. Mohli bychom být tou ,třetí osobou‘, která by obec ze sankce vyvázala,“ myslí si předseda sdružení.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)
Autor:
MARCELA JURKOVÁ
Comments